Fulya Kurter

Dışavurumcu Sanatlar,
Psikodrama, Dans - Hareket

Neler Yaptım ve Nerede, Neler Yapmaktayım?

1998-2008 yılları arasında profesyonel iş yaşamımda, eğitim danışmanlığı ve kariyer psikolojik danışmanlığı üzerine yoğunlaştım. Çok sayıda genç yetişkinin kendisini bu anlamda keşfetmesine ve bu konuda destek verecek profesyonellerin yetişmesine aracılık ettim.  2002-2015 arasında tam zamanlı ve ardından yarı zamanlı olarak farklı rol ve projeler üstlenerek çalıştığım Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde en son Prof. Dr. Jacqueline S. Mattis ile birlikte alandaki öncü çalışmalardan biri olan, “Türkiye Psikolojik Danışmada Uygulamacıların Gözüyle Kültüre Duyarlı Olma” araştırma ve kitap projesini tamamladım.

Eğitim temeli ile yaşam deneyimlerinin  birleşimi  ruh sağlığına odaklanmamda itici güç oldu. 2008 itibariyle, Bakış Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde uzman psikolojik danışman olarak başladığım çalışmalar, İstanbul Psikodrama Enstitüsü / İstanbul Uluslararası Zerka Moreno Enstitüsü (IPI)  bünyesinde sürdü. IPI bünyesinde 7 yılı aşkın sürede, yetişkin psikodrama yaşantı grupları yönetmenin sanır sıra, psikodramatist yetiştirmek üzere hazırlık ve temel aşama eğitim grupları liderliğini üstelendim, süpervizyon ve tez danışmanlığı sundum. Bir yıl süresince, bireysel görüşmelerimi, İstanbul Sanatla Yaşam’da, sanatın dilini daha fazla merkeze alan bu özel mekanda yürüttüm. Ekim 2019’da  artık olgunlaşmıştığını ve kristalize olduğunu hissettiğim vizyonun yaşam bulması için  kendi merkezimin temellerini attım.  BEYAZ KEÇİ EXPRESSIVE ARTS INSTITUTE Istanbul böyle doğdu. European Graduate School ve diğer ülkelerdeki  enstitülerle bağlantıda olarak çalışmalar şekillenmekte. Web sitesi şu an yapım aşamasında olup, instagram hesabından gelişmeleri takip edebilirsiniz. Bireylerle ve gruplarla çalışmalalarımı bu mekanda sürdürüyorum ( COVID-19 ile şu an uzaktan yürütüyorum).

Toplumsal sorumluluk ve mesleki sorumluluğum gereği  Sanat Psikoterapileri Derneği’nin   son beş yıldır aktif  üyesiyim. İki dönem Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptım. Şu an Travma Komisyonu, Dans Hareket Terapisi komisyonu ve Eğitim Standartları komisyonunu destek vermeye devam ediyorum. Parçaların kendi zamanında bütünleştiğini görmek güzel bir duygu.

 

Yakın zamanda verdiğim eğitimler- atölye çalışmaları

Yoga Matından Kanvasa Kendine Alan Açmak Atölyesi- Çiçek Önen ile

Dans Hareket Terapisiyle Tanışma Atölyesi

SPD Sanat Terapilerine Giriş ve Tanışma Atölyesi  – Hale Gencel ile

SPD Sanatla Özbakım Atölyesi – Yasemin B. Adalı ile

Dışavurumcu Sanat Terapisiyle Tanışma Atölyesi

Psikodrama Yaşantı Grubu  ( Kapalı Maraton Grup)

 

 

Fotoğraf: Fulya K.M.

Saas-Fee, İsviçre