Fulya Kurter

Dışavurumcu Sanatlar,
Psikodrama, Dans - Hareket

Neler Yaptım ve Nerede, Neler Yapmaktayım?

1998-2008 yılları arasında profesyonel iş yaşamımda, eğitim danışmanlığı ve kariyer psikolojik danışmanlığı üzerine yoğunlaştım. 2002-2015 arasında tam zamanlı ve ardından yarı zamanlı olarak farklı rol ve projeler üstlenerek çalıştığım Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde en son Prof. Dr. Jacqueline S. Mattis ile birlikte alandaki öncü çalışmalardan biri olan, “Türkiye Psikolojik Danışmada Uygulamacıların Gözüyle Kültüre Duyarlı Olma” araştırma ve kitap projesini tamamladım.

Eğitim birikimimin yaşam deneyimiyle birleşimi, ruh sağlığı alanına  odaklanmamda itici güç oldu. 2008 itibariyle, Bakış Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde uzman psikolojik danışman olarak başladığım çalışmalar, İstanbul Psikodrama Enstitüsü / İstanbul Uluslararası Zerka Moreno Enstitüsü (IPI)  bünyesinde sürdü. IPI bünyesinde 7 yılı aşkın sürede, yetişkin psikodrama yaşantı grupları yönetmenin sanır sıra, psikodramatist yetiştirmek üzere hazırlık ve temel aşama eğitim grupları liderliğini üstelendim, süpervizyon ve ez danışmanlığı sundum. Bir yıl süresince, bireysel görüşmelerimi, İstanbul Sanatla Yaşam’da, sanatın dilini daha fazla merkeze alan bu özel mekanda yürüttüm. Ekim 2019’da  artık olgunlaşmıştığını ve kristalize olduğunu hissettiğim vizyonun yaşam bulması için  kendi merkezimin temellerini attım.  BEYAZ KEÇİ EXPRESSIVE ARTS INSTITUTE Istanbul böyle doğdu. European Graduate School ve diğer ülkelerdeki  enstitülerle bağlantıda olarak çalışmalar şekillenmekte. Web sitesi şu an yapım aşamasında olup, instagram hesabından gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Toplumsal sorumluluk ve ilgim gereği ise dernek vb. kuruluşlarla da farklı iş birliklerim sürmekte. Bunların içinde Sanat Psikoterapileri Derneği kapsamındaki sorumluluklarım öne çıkmakta. Ayrıca disiplinlerarası çalışmaların gelişimine açık yeni doğan atölyeler var.  Parçaların kendi zamanında bütünleştiğini görmek güzel bir duygu.

 

Fotoğraf: Fulya K.M.

Saas-Fee, İsviçre